2018-11-18

Drzewka cytrusowe w doniczce

cytrusy

Drzewka cytrusowe uprawiane w domu… Kto w dzisiejszych czasach  przypuszczałby, że drzewka cytrusowe uprawiane w domu staną się tak popularne i tak łatwo dostępne w Polsce. Wspominamy okres tzw. „za komuny”, gdzie o same owoce cytrusowe było trudno i które były rarytasem, a teraz bez problemu możemy kupić nie tylko owoce co całe drzewa cytrusowe.

drzewka cytrusoweCzasy się zmieniły, powstały nowoczesne kwiaciarnie, centra ogrodnicze, sklepy internetowe oferujące drzewka cytrusowe. Nie musimy czekać na owoce, które pewnie nigdy się nie pojawią na przypadkowo wysianych przez nas pestkowcach…

Zmieniła się świadomość Polaków. Okazało się że cytrusy to nie tylko cytryna, mandarynka i pomarańcz.

Cytrusy, szczególnie te owocujące wprowadzają zawsze odrobine egzotyki, klimatu śródziemnomorskiego do naszych mieszkań. Przez swój zapach czy to intensywny kwiatowy czy owocowy pozytywnie oddziałowywują na nasze zmysły, będąc oryginalnym aromatyzerem, który wpływa na nasze samopoczucie.

Doniczkowe cytrusy dekoracją domu

Doniczkowe drzewka cytrusowe są ozdobą naszego domu. Kupujemy je przede wszystkim po to, aby upiększały otoczenie w którym jesteśmy, zadziwiały odwiedzających, wzbudzały zachwyt.

Rośliny te spełniają nasze oczekiwania szczególnie wtedy, gdy wydają owoce. Owoce cytrusowe z własnego krzaka smakują o wiele lepiej niż te z półek marketów – importowane z ciepłych krajów, ponieważ mamy satysfakcje, że są swojskie, domowe, wyhodowane w trudzie przez siebie samego.

To satysfakcja z uprawy pcha nas do kupna nowych gatunków, do rozmnażania, szczepienia swoich roślin.

Z czasem np. jedno drzewko cytrynowe uprawiane w doniczce w naszym domu, które być może dostaliśmy jako niechciany prezent, przeradza nas w pasjonatów, hobbystów i sami nie wiemy kiedy na parapetach mamy cała plantacje, potem budujemy foliak, szklarnie, oranżerie.

Warto jednak już na starcie zdać sobie sprawę z tego, że cytrusy w polskich warunkach nie sprawdzą się za dobrze jako rośliny zewnętrzne. Owszem, latem mogą całkiem ładnie prezentować się w ciepłym, niezbyt wietrznym zakątku balkonu czy tarasu. Przez większość roku wymagają jednak pobytu w wyższych temperaturach niż te typowe dla polskiego klimatu. To czyni z nich doskonały kompromis dla osób, które chcą w domu mieć kawałek egzotycznego kraju w nietypowym, drzewnym wydaniu. To też świetny początek i zachęta do budowy całej oranżerii.

Drzewko cytrusowe na prezent

drzewko cytrusowe na prezentDrzewko cytrusowe jest idealne na prezent, szczególnie dla osoby która posiada w domu jakieś rośliny. Nawet całkowity laik w dziedzinie uprawy cytrusów z chęcią zabierze się do hodowli po otrzymaniu takiego cytrusa.

Szczególnie miniaturowe obsypane owocami krzaczki, które wywołują efekt pierwszego pozytywnego wrażenia, nadają się najbardziej na podarunek. Doniczkowe drzewko cytrusowe na prezent musi być kompaktowych rozmiarów abyśmy byli w stu procentach pewni, że osoba obdarowywana będzie miała na nie odpowiednie miejsce.

Jeśli wręczymy dwumetrowe drzewo to z pewnością nie będzie to czego spodziewałby się odbiorca, chyba że posiada oranżerie i jest bardzo zapalczywym miłośnikiem cytrusów. Typowa wielkość cytrusa powinna wynosić do 60 cm, roślina powinna kwitnąć i (lub) owocować oraz być profesjonalnie zapakowana i przyozdobiona (szczególnie doniczka).

Na doniczce może być wykonany nawet grawer z dedykacją lub nazwą gatunku cytrusa. Prezent może być wysłany również pocztą, czy pocztą kwiatową i nie stanowi to żadnego zagrożenia uszkodzenia rośliny, ponieważ dobrze zapakowany, podlany krzak dobrze znosi taką podróż.

Wybierajmy zawsze najładniejsze, owocujące o zdrowych liściach drzewko cytrusowe na prezent. Obecnie istnieje wiele firm, czy kwiaciarni, oferujących, przystrajających i wysyłających cytrusy pod wskazany adres.

Na jakie okazje cytrus?

Drzewka cytrusowe można podarowywać na różnego rodzaju okazje. Obecnie prezent taki będzie mile widziany na urodziny, drzewko cytrusowe bonsaiimieniny, rocznice ślubu, Dzień Matki, Ojca, Babci, Dziadka lub po prostu jako podarek dla odwiedzanej bliskiej osoby. Szczególnie popularny jest prezent z takiego drzewka przy okazji parapetówek. Według wschodnich wierzeń symbolizuje ono szczęście, które jest wnoszone do nowego domu. Bardzo ornamentalną formą jest bonsai.

Jaki gatunek drzewka cytrusowego na prezent?

Przy okazji kupna drzewka cytrusowego ważny jest dobór jego gatunku lub odmiany. Jest parę takich gatunków, które są najodpowiedniejsze na prezent, karłowych rozmiarów, o drobnym dobrze rozkrzewionym pokroju, z mnóstwem miniaturowych owoców…

Najlepsze z nich to kalamondyna (szczególnie odmiana variegata o jasno i ciemnozielonych liściach), Limonella czyli limkwat Eustis i kumkwat margarita.

Z pomarańczy słodkich godne polecenia są małych rozmiarów drzewka jak Navelina, a z cytryn Meyer, który jest mało wymagający i dorasta w domu najwyżej do 1,5 metra.

Przeczytaj także:

Uprawa cytrusów