2018-11-24

Dlaczego cytryny są takie drogie?

cytrusy

Od lata tego roku aż do teraz polscy konsumenci zachodzą w głowę co wydarzyło się i jaka jest przyczyna, że ceny cytryn poszybowały tak drastycznie do góry. W najgorszym okresie za kilogram tych owoców trzeba było zapłacić ponad 20 zł.

Dlaczego cytryny są takie drogie, chociaż inne owoce cytrusowe jak pomarańcze czy mandarynki posiadają tradycyjne normalne ceny?

Cytryna nie jest dla nas Polaków zwykłym owocem, choć przestała już być egzotykiem. Po prostu przyzwyczailiśmy się do jej codziennego stosowania, wszak komu obca jest popularna herbata z cytrynką.

Cytryna zadomowiła się na stałe w naszych domach, tym bardziej nas polskich konsumentów zaczęły przerażać jej tegoroczne ceny, które bez wątpienia mają wpływ na zmniejszoną konsumpcję tego cytrusa.

Aby rozwikłać zagadkę należy przenieść się poza granice naszego kraju, ale na początek zobaczmy jak kształtowały się w tym roku ceny cytryn w Polsce.

Ceny cytryn w Polsce – 2016 rok

Na szczęście wydaje się że najgorsze już za nami. Zima 2016 to już stały trend spadkowy jeśli chodzi o cytrynę, ale chciałoby się aby było jeszcze lepiej. Oto wykres ceny cytryny kształtujący się w Polsce w 2016 roku podany za dlahandlu.pl ceny cytryny w polsce w 2016 roku

Dlaczego tak drogo płacimy za cytrynę?

Mimo iż w niektórych poprzednich latach zdarzało się również, że cytryna była  dość droga to jednak ten rok można powiedzieć był/jest wyjątkowy przez rekordy cenowe jakie pobiła i przez sytuację rynkową.

Letni skok cenowy spowodowany był importem wyjątkowo drogich owoców z Argentyny oraz z RPA. Kraje te są tradycyjnymi importerami cytryn w okresie letnim, kiedy rozpoczyna się główny okres zbiorów tego cytrusa na półkuli południowej.

Jest to za to okres, gdy cytryny z głównych zbiorów, u naszych największych dostawców – Hiszpanii i Turcji, dopiero dojrzewają. W tym czasie cytryny, choć znajdywane na sklepowych półkach przez cały rok, są najmniej dostępne.

Fakt ten wykorzystuje właśnie Argentyna, która pozwala sobie na windowanie cen, wykorzystując fakt, że na polskim i europejskim rynku nie ma w czasie letnio-jesiennym konkurencji.  Oczywiście nie jest to jedyny powód drożyzny.

Zarówno Argentyna jak i RPA zmagała się w tym jak i w poprzednich latach z anomaliami pogodowymi w okresie dojrzewania cytryn, które spowodowały ograniczenie zbiorów.

drogie cytryny

Kataklizmami dla cytrusowego przemysłu były zarówno mrozy i grad jak i susza w okresie letnim (dla nas zimowym).  Dodatkowo pamiętajmy, że koszty transportu owoców cytrusowych z Ameryki Południowej oraz Afryki są nieporównywalnie wyższe od tych, które muszą ponosić Europejscy dostawcy. Takie koszty mają oczywiście wpływ na cenę…

Argentyna i RPA dostarczają nam cytryny przez lato aż do września,  od października pojawiają się cytryny z Turcji, jednak to na Hiszpańskie cytryny czekamy najbardziej.

Jest to nasz największy importer i dopiero jego cytrusy zapełniają rynek tak, że ceny spadają i utrzymują się na niskim poziomie do końca wiosny…

W tym roku także i Hiszpanie zanotowali mniejsze zbiory, a widząc trend zwyżkowy cen, również dostosowali się do rynku chcąc zarobić więcej.

Turcja zaś otworzyła rynek na Rosję, gdzie popyt na cytrusy jest ogromny, dlatego nie musiała pozwalać sobie na bardzo niskie ceny cytryn. Dodatkowo także obecna gorsza sytuacja Polskiego Złotego względem Euro ma także znaczenie.

Jak widzimy powodów drogich cytryn jest kilka. Czy zaczynają się zatem czasy, w których owoc cytryny staje się rarytasem ? Miejmy nadzieje że nie, ale tak czy inaczej domowa uprawa tego cytrusa  nabiera nowego znaczenia. Może czas więc na cytryny z własnego drzewka? 🙂

Przeczytaj także:

Uprawa cytrusów