2019-02-27

Borówka amerykańska – uprawa, pielęgnacja

borówka amerykańska

Borówka amerykańska to krzew, który coraz częściej możemy spotkać w Polsce, w przydomowych ogródkach i na działkach. Powód jest prosty – borówka to roślina niezwykle prosta w uprawie, jeden krzew owocuje nawet dwadzieścia lat, a do tego daje przepyszne, zdrowe owoce.

Morfologia

Borówka wysoka (czyli borówka amerykańska) to krzew dorastający do dwóch metrów wysokości. Jej kwiaty są odporne na mróz a owoce są niebieskie z jasnozielonym miąższem. Owoce dojrzewają nierównomiernie, dzięki czemu możemy obrywać nasze krzaczki nawet przez dwa tygodnie. Co ważne, owoce są również bogate w witaminy. Zawierają witaminę C, antocyjany i pektyny. Spożywanie borówki może pozytywnie wpłynąć na nasz wzrok.

Borówka amerykańska to roślina, którą rzadko atakują choroby czy szkodniki, dzięki czemu nie wymaga od nas częstego wykonywania chemicznych oprysków. Ekologiczne środki ochrony roślin w zupełności wystarczą.

Uprawa i pielęgnacja borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska, w zależności od odmiany, dojrzewa od lipca do końca września. W związku z tym warto jest posadzić kilka odmian, aby móc cieszyć się owocami przez całe lato.

Po zakupie krzewów powinniśmy wybrać dla nich optymalne miejsce do rozwoju. Stanowisko powinno być słoneczne i osłonięte od wiatru. Gleba, co bardzo ważne (o ile nie najważniejsze!) musi być kwaśna. Jej pH powinno wahać się między 3,8 a 4,8. Jej struktura powinna być lekka i przepuszczalna, bogata w składniki pokarmowe. Jeśli podłoże nie spełnia naszych wymagań (a raczej wymagań naszej borówki), możemy je zakwasić, używając odpowiedniego nawozu zakwaszającego. Samo pH możemy sprawdzić przy pomocy mierników – w sklepach ogrodniczych dostępne są mierniki elektroniczne i chemiczne, dzięki którym szybko dowiemy się, czy stanowisko, które wybraliśmy będzie odpowiednie dla naszych borówek.

Podczas sadzenia krzewów powinniśmy pamiętać również o ich prawidłowym rozmieszczeniu względem siebie. Między rzędami zostawmy około trzech metrów odstępu, natomiast między samymi krzewami w rzędzie dobrze byłoby zostawić od 1 do 2 metrów odstępu (w zależności od odmiany i wielkości roślin).

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym dla naszych borówek jest ich cięcie. Jeśli pominiemy wykonywanie tej czynności krzewy będą miały słabsze przyrosty z o wiele mniejszą ilością pąków kwiatowych.

W ciągu pierwszych trzech lat od posadzenia cięcie ograniczamy do usuwania słabych i chorych pędów. Po tym czasie, czyli po upływie czterech lat, zabieramy się do intensywnego cięcia krzewów.

Kiedy gleba pod nasze krzewy została dobrze dobrana, nie będziemy musieli nadto zamartwiać się o dalsze losy naszych borówek. Mimo to, powinniśmy choć raz w sezonie nawieźć nasze krzewy. Najlepsze do tego będą nawozy azotowe. Na rynku dostać możemy wiele dedykowanych nawozów do borówki amerykańskiej. Warto wybrać taki nawóz, ponieważ w nim zawarte są składniki dobrane właśnie dla tej jednej, konkretnej rośliny.

Borówki zrywamy z krzaka kilka dni od ich pojawienia, kiedy dobrze się wybarwią. Smacznego!

Uprawa cytrusów