Przesadzanie cytrusów

ziemia do cytrusówDo stałych zabiegów pielęgnacyjnych należy przesadzanie cytrusów uprawianych w pojemnikach. Najlepszym okresem jest wiosna, gdy na nowo rozpoczyna się wegetacja. Jednak nie należy tego zabiegu przeprowadzać każdego roku. Tylko młode intensywnie rozwijające się egzemplarze potrzebują co roku nowej, większej donicy. Również rośliny, których donice stały się za małe muszą zostać przesadzone do nowych. Większość starszych drzew cytrusowych nie toleruje corocznego przesadzania do nowej ziemi. Wiele z nich reaguje na to ograniczeniem kwitnienia, dlatego przesadzanie powinno odbywać się według określonych zasad:
– W pierwszych latach rośliny przesadzamy corocznie do doniczki o numer większej. Nie przesadzamy od razu do pojemnika znacznie większego.
– Co dwa, trzy lata przesadzamy większe drzewka gdy ich bryła korzeniowa ma zbyt mało miejsca w pojemniku.
– Po przesadzeniu należy roślinę przez dwa tygodnie oszczędnie podlewać. Podłoże powinno być co prawda stale lekko wilgotne ale nie mokre.
– Po 6 do 8 tygodni możemy zastosować pierwszą dawkę nawozu. Dostępne na rynku ziemie, w tym ziemie do cytrusów z reguły zawieraja już bazową dawkę nawozu dlatego nawożenie odrazu po przesadzeniu nie jest konieczne.

Przeczytaj także:

Cytrusy 24 – rośliny cytrusowe ich pielęgnacja i uprawa w doniczce w domu.