Tangerynka czy mandarynka – jakie są różnice

cytrusySkąd nazwa tangerynka?

Na pewno wielu z nas spotkało się już z nazwą „tangerynka” i z racji podobieństwa do słowa „mandarynka” słusznie wiążemy te słowa razem. Tangerynka czy tangeryna to po prostu mutacja słowa „mandarynka”, którą wymyślili i powszechnie stosują do dziś Amerykanie. Nazwa tego bardzo popularnego cytrusa powstała od miasta Tangier, dużego portu w Maroku, przy cieśninie Gibraltarskiej. To właśnie z tego portu pierwszy raz owoce tangerynek dotarły do Stanów Zjednoczonych. Była to dość specyficzna grupa mandarynek uprawianych w okolicach Tangieru, którą charakteryzowała ciemna, czerwono-pomarańczowa barwa skórki. tangerynki z tangieru

Miejsce tangerynki w klasyfikacji cytrusów

Nie tylko nazwa „tangerynka” wyodrębniała tego smacznego cytrusa spośród innych mandarynek. Jak wspomniałam cytrusy z Maroka miały odróżniającą je, głęboką, ciemną barwę skórki, dlatego przez niektórych badaczy zostały sklasyfikowane jako osobna odmiana. Choć obecnie uważa się że był to Citrus Nobilis czyli mandarynka King, znany w tamtych czasach botanik prof. Chozaburo Tanaka sklasyfikował cytrusa jako odrębny i rozpowszechnił jego naukową nazwę Citrus tangerina. Do grupy tangerynek miały należeć według niego jeszcze Du Cap, Trabut (krwawa mandarynka), Vermillion, Juhong i Suen Kat. Współczesna nauka i badania genetyczne negują lub nie wspierają niektórych badań i klasyfikacji Tanaki – także tangeryny – jednak nazwy wymyślone przez niego m.in. Citrus tangerina czy Citrus latifolia są nadal stosowane.

Według klasyfikacji jednego z największych badaczy cytrusów Amerykanina Waltera Thenyssona Swingle (1871-1952) tangerynka nie była odrębnym gatunkiem i zalicza on ją do Citrus reticulata. Obecnie jeśli już naukowa nazwa Citrus tangerina jest stosowana to do mandarynki Dancy i australijskiej Beauty, które są pestkowcami mandarynek z Tangieru.
Cytrusy to jeden wielki zbiór mieszańców, czasem niewiadomego pochodzenia tak więc problemy z klasyfikacją czy nazewnictwem, mimo rozwiniętej nauki i badaniom genetycznym, zawsze będą towarzyszyły naukowcom.

Jakie owoce to tangerynki

Na początku za owoce tangerynki uznawane były mandarynki ociemnym czerwono-pomarańczowym kolorze skórki. Z czasem gdy powstawały nowe hybrydy tangerynek, mieszańce tangerynek z pomarańczami lub grejpfrutami, nazwa „tangerynka” zaczęła także

Tangerynka
Tangerynka Dancy

ich dotyczyć. Do tangerynek zalicza się teraz tangory (pomandarin) i tangela. Amerykanie potocznie nazywają tangerynkami wszystkie owoce, które maja coś z mandarynki. Obecnie w USA nazwa tangerynka jest bardziej popularna od mandarynki i powszechnie stosowana. O ile wcześniej wszystkie tangerynki były mandarynkami ale nie wszystkie mandarynki były tangerynkami (tylko pewna grupa), to teraz amerykanie tangerynkami nazywają także owoce satsumy, klementynek, mandarynek zwykłych i śródziemnomorskich.
W Polsce owoce tangerynki są znów tylko i wyłącznie mandarynkami i z pewnością nie jest to spowodowane tym że nie pochodzą bezpośrednio z Tangieru. W takiej czy innej nazwie, klasyfikacji, wyglądzie owocu,  jest to bez wątpienia jeden z  najsmaczniejszych cytrusów, a tangerynka jest i będzie po prostu mandarynką.

Alicja Tokarczyk

Przeczytaj także: