Okulizacja cytrusów czyli oczkowanie

cytrusyOkulizacja cytrusów – inaczej oczkowanie, to nic innego jak wszczepienie nie całego zrazu, ale tylko pobranej z niego łuski z tzw. oczkiem, pod korę – skórkę pnia podkładki. W tym celu musimy naciąć kawałek kory podkładki pionowo na długości 1,5 do 2 cm i prostopadle do niej poziomo ok 4 mm, tak aby nacięcia łączyły się ze sobą w kształcie litery T. Następnie wsuwamy łuskę z oczkiem za rozciętą pionowo korę podkładki, tak aby oczko wystawało. Następnie owijamy szczelnie taśmą miejsce wszczepionej łuski tak aby wystawało tylko „oczko”.

okulizacja oczkowanie cytrusy
Udane szczepienie metodą oczkowania – łuska z oczkiem została zielona, wrosła w podkładkę.

Niektórzy hodowcy owijają również oczko. Tak zw. oczko pędu to pączek znajdujący się nad ogonkiem liścia wyrastającego z pędu.
Po około miesiącu odwijamy delikatnie taśmę i sprawdzamy czy wszczepiona pod skórę łuska z oczkiem się przyjęła. Jeśli jest ona nadal zielona to znaczy, że oczkowanie cytrusa się powiodło, jeśli jest brązowa wyschnięta, martwa – zakończyło się ono niepowodzeniem. Jeśli szczepienie się udało, obcinamy podkładkę pół centymetra nad miejscem okulizacji pod lekkim skosem w stronę przeciwną do niego. Po jakimś czasie z wszczepionego oczka wyrośnie pęd cytrusa tego gatunku, z którego została pobrana łuska z oczkiem. Po osiągnięciu przez niego 15 cm przytwierdzamy go pionowo do palika

oczkowanie cytrusy
Po szczepieniu z łuski wyrasta pęd nowej rośliny

szczepienie cytrusów oczkowanie
aby rósł w górę a nie do boku. Normalnie Okulizacja cytrusów może być przeprowadzona tzw. metodą „T” lub metodą „odwrócone T”. Szczepiąc w ten sposób pień podkładki powinien mieć najlepiej od 4 mm do 1 cm średnicy.

Przeczytaj także: