Lima Kaffir – Papeda

cytrusyLima Kaffir – charakterystyka

Lima KaffirLima kaffir, znana także pod nazwą Papeda, Skrzydła Anioła, Kieffer, Makrut, Lima Tajlandzka czy „dzika” Lima, jest niezwykle oryginalną rośliną cytrusową. Spośród innych cytrusów wyróżniają ją jej jedyne w swym rodzaju liście. Składają się one z dwóch podobnej  wielkości złączonych segmentów o długości od 1 do 3 centymetrów. Liście maja kolor ciemnozielony i są niezwykle aromatyczne. Mają zastosowanie w kuchni Tajskiej za względu na ich unikalny zapach i smak. Są składnikiem wielu przypraw i dań serwowanych w krajach wschodniej Azji m.in. sałatek, zup, ryb, past curry. W południowo-wschodniej Azji Lima Kaffir jest bardzo popularnym cytrusem, którego można znaleźć w prawie każdym przydomowym ogródku.

Owoce Limy Kaffir są wielkości nie większej niż piłka pingpongowa i nie przybierają pełnej barwy żółtej czy pomarańczowej po dojrzeniu, lecz pozostają zielone. Nie mają one zastosowania komercyjnego, przez ich bardzo cierpki smak. Lima Kaffir liścieOwoce Papedy są za to cenione (a dokładniej ich skórka) jako składnik curry.  Zarówno owoce jak i liście mają też zastosowanie w produkcji środków czyszczących, dezodorantów, szamponów czy odświeżaczy powietrza. Lima Kaffir daje sok, który jest ceniony w medycynie oraz jako środek służący do mycia zębów.

Uprawa Limy Kaffir w doniczce

PapedaLima Kaffir uprawiana w doniczce preferuje stanowiska dobrze nasłonecznione – toleruje pełne słońce. Podłoże w doniczce powinno być bardzo przepuszczalne, nie zatrzymujące wody. Należy pozwolić podłożu wyschnąć przed następnym podlewaniem, ponieważ roślina źle znosi zaleganie wody i przelewanie, choć dobrze się czuje w podwyższonej wilgotności powietrza. Regularne zraszanie sprzyja wzrostowi tego cytrusa. Lima Kaffir jest bardzo wrażliwa na chłód i nie toleruje mrozów, dlatego powinna być na jesieni wnoszona do domu. Najlepsza temperatura dla niej to od 16’C do 30’C.
Papeda jest drzewkiem karłowatym rosnącym w doniczce do 150 centymetrów. Drzewka uprawiane na zewnątrz, w Azji, w jej naturalnym środowisku mogą osiągać nawet do 3 metrów.

Przeczytaj także:

Cytrusy 24 – rośliny cytrusowe ich pielęgnacja i uprawa w doniczce w domu.