Cytranga

cytrusyCytranga – opis

Cytranga jest wiecznie zielonym drzewem cytrusowym, mieszanką pomarańczy słodkiej (citrus sinensis) i pomarańczy trójlistkowej (Poncirus trifoliata). Dużo odmian cytrangi zostało opracowanych i wprowadzonych na początku XX wieku m.in. na Florydzie. Było to wynikiem poszukiwania nowych odmian pomarańczy słodkiej
cytranga Morton
bardziej odpornych na zimno. Gwarantem tego miało być użycie w krzyżówce Poncyrii Trójlistkowej, która bardzo dobrze znosi niskie temperatury i mrozy do -20’C. Hybryda wyhodowana przez naukowców i sadowników nie była do końca tym czego oczekiwali, bo o ile nie była wrażliwa na chłód i mrozoodporna, to walory smakowe jej owoców pozostawiały wiele do życzenia. Nie mniej jednak cytrus ten przyjął się u plantatorów i obecnie jest powszechnie uprawiany.

Cytranga jest rośliną, tak jak Poncyria, którą odróżniają od innych cytrusów jej potrójne liście. Liść składa się z głównego, większego listka i dwóch bocznych, mniejszych skrzydełek.
Białe kwiaty są bardzo aromatyczne i maja około 5 cm średnicy.

Owoce cytrangi mają dość cienką skórkę w kolorach od czerwono-pomarańczowy do cytrynowo-żółty, w zależności od odmiany. Jagoda ma w przekroju średnio 10cm szerokości i zawiera pestki (czasem dużą ilość). Owoce w zależności do odmiany mają przyjemny lub nieprzyjemny gorzki, cierpki smak (który cytranga zawdzięcza, wpływowi genów Pomarańczy Trójlistkowej) ale nie są smaczne na tyle by konkurować z owocami pomarańczy słodkiej. Są za to używane często w produkcji napojów chłodzących, dżemów, oraz jako składnik kuchenny. Najbardziej zdatnym do spożycia owocem cytrangi jest owoc odmiany Morton.

Siewki cytrangi używane są jako podkładki m.in. dla cytryn, pomarańczy słodkich i mandarynek.

Pochodne gatunki cytrangi

Citrangequat – mieszanka z Kumkwatem

Citrangedin – mieszanka z Kalamondyną

Cicitranga – mieszanka z Poncyrią Trójlistkową

Citrangelo – mieszanka z Pomelo

Citrangeremo – mieszanka z Eremocitrus

Citrangor – mieszanka z Pomarańczą Słodką

Cytranga

Niektóre odmiany cytrangi

Carrizo  – cytrus powstały w wyniku skrzyżowania pomarańczy Washington Navel i Poncyrus Trifoliata na początku XX w.  w USA w Departamencie Rolnictwa.

C-32 i C35 – mieszanka Pomarańcza Ruby Krwawa (Citrus sinensis Osbeck) i Poncyria Webber-Fawcet

Troyer

Benton

Morton

Rusk

Przeczytaj także:

Cytrusy 24 – rośliny cytrusowe ich pielęgnacja i uprawa w doniczce w domu.