Tarczniki miseczniki i wełnowce

cytrusyTarczniki i miseczniki

Szkodniki z tej grupy są wyjątkowo uciążliwe i mogą się bardzo szybko rozmnażać. Na roślinach cytrusowych, tarczniki miseczniki pojawiają się głównie na szyjce korzeniowej, łodydze , wtarczniki cytrusy kątach liści i na ich spodniej stronie. Za pomocą ssących narządów gębowych wysysają sok z tkanek rośliny. Liście zabarwiają się na żółto, a jeśli szkodników jest bardzo dużo, opadają. Tarczniki i miseczniki są widoczne jako małe, okrągławe lub wypukłe tarczki. Wełnowce nie mają tarczek, natomiast ich ciało jest pokryte mączystą wydzieliną woskową. Podobnie jak mszyce, wszystkie te szkodniki wydalają tzw. rosę miodową – spadź. Na odchodach tarczników i miseczników mogą rozwijać się grzyby sadzaki.
Aby zwalczyć intruza należy zeskrobać tarczki, usunąć owady, zmyć słodkie wydaliny i sadzaki. Zastosować olej parafinowy lub dostępne w sprzedaży preparaty do opryskiwania.

Wełnowce

Wełnowiec jest bardzo groźnym i trudnym do zwalczenia szkodnikiem. Jego obecność na cytrusie może rozpoznać po białym wełnistym nalocie na spodniej stronie liścia i na młodych pędach. Szkodnik wysysa soki z liści powodując ich żółknięcie i opadanie. Wełnowiec jest zwalczany takimi samymi sposobami jak misecznik.

Przeczytaj także:

Cytrusy 24 – rośliny cytrusowe ich pielęgnacja i uprawa w doniczce w domu.