Przędziorki

cytrusy Jednymi z najczęstszych i najuciążliwszych szkodników roślin cytrusowych są przędziorki. Przędziorki to pajączki, roztocza długości ok 0,5 mm, barwy żółtawej, zielonkawej lub czerwonej, żerujące na różnych częściach rośliny, wysysając z niej sok. przędziorekNajczęściej występującymi gatunkami są przędziorek chmielowiec, cytrusowiec, sosnowiec, szklarniowiec. Pierwszym objawem ich bytowania jest pojawienie się białawożółtych, malutkich przebarwień na górnej stronie liści. W krótkim czasie plamki stają się coraz większe, aż w końcu cały liść zmienia barwę, usycha i odpada. Na skutek masowego występowania przędziorków na cytrusie, całe części rośliny mogą być oplecione delikatną pajęczyną. Pojawieniu się tych szkodników sprzyja suche, ciepłe powietrze.

Zwalczanie przędziorków na cytrusach

Zwalczanie przędziorków jest dość trudne ale możliwe. Rośliny należy ustawić w bardziej chłodnym, zacienionym miejscu. Zwiększyć znacznie wilgotność otoczenia. Często spryskiwać cytrusa – przynajmniej dwa razy dziennie. Można stosować wyciąg z pokrzyw. Najskuteczniejsze są środki chemiczne. Stosuje się Cascade 050 EC, Nissorun, Talstar, Actellic, Magus 200 SC, Mitac  200 EC, Promanal 60 EC oraz Treol 770 EC. Roślinę zarażoną izolujemy od innych. Opryski stosujemy na zewnątrz i po zabiegu od razu nie wnosimy cytrusa do domu. Oprysk w razie potrzeby powtarzamy po ok 22 tygodniach.

przędziorki na cytrynie
liść cytrusa zaatakowany przez przędziorka

Profilaktycznie należy „kąpać” drzewka pod prysznicem w letniej wodzie. Powtarzać to co parę dni jednocześnie starając się nie zalewać bryły korzeniowej.
Przędziorek mnoży się bardzo szybko, szczególnie w wysokiej temperaturze i suchej atmosferze. W temperaturze 30’C jedno pokolenie rozwija się w ciągu 9 dni.

Dobroczynek szklarniowy to owad zwalczający przędziorki w temperaturze powyżej 20’C. Jest bardzo ceniony przez hodowców.

Przeczytaj także:

Cytrusy 24 – rośliny cytrusowe ich pielęgnacja i uprawa w doniczce w domu.